IDEA
Architektura tego budynku jest kinowa. Staraliśmy się stworzyć fabułę, która rozwija się z daleka jako seria scen, jako seria punktów widzenia starannie edytowanych jako przestrzenie, czasami w ostrym kontraście, a czasami płynnie wtapiająca się w następujące doświadczenie przestrzenne w drodze do samego wydarzenia. Chcieliśmy również starannie złożyć [zmontować] zrozumiałą narrację budynku. Na przykład nieodłączny kontrast między ciemnymi, solidnymi korytarzami a otwartymi, jasnymi foyer jest oczywisty i łatwy do uchwycenia. Również forma i kolorystyka foyer podświadomie kierują uwagę zwiedzających.
PODSUMOWANIE ZAŁOŻEŃ PROJEKTOWYCH
Od strony Ideowej, budynek tworzy architektoniczny montaż, narrację, narastających emocji, w marę
zbliżania się na wydarzenie mające miejsce w budynku lub na Placu przed Nim. Dodatkowo wzbogaca Toruń o dodatkowe miejsce widokowe, pozwalające jeszcze bardziej rozumieć tożsamość miejsca. Przestrzennie- celem tego projektu jest stworzenie możliwie prostego w formie i wysoce funkcjonalnego rozwiązania dla skomplikowanego programu. Budynek ECFC wpisuje się w swoje naturalne miejsce w miejskiej strukturze oraz dopełnia kompozycję budynków kultury całego kwartału. Poprzez zwrócenie wejść głównych na linii wschód- zachód, łączy a nie dzieli przestrzenie publiczne.
Ten istny kolaż [montaż] przestrzeni w sąsiedztwie oraz w samym budynku, pomoże wzmocnić Kulturalny ekosystem tego miejsca tworzony m.in. przez festiwal Camerimage w Toruniu przez cały rok. Budynek poza tygodniami festiwalowymi, będzie znacząco wzbogacał potrzeby mieszkańców Torunia oraz całego regionu. Jako wysokiej jakości budynek Kultury będzie również działał jak katalizator do pielęgnowania kreatywności i uznania sztuki operatorskiej na całym świecie.
Projekt konkursowy
Autorzy projektu: ALA Architects wspólnie z Grupa 5 Architekci