Wiślany Mokotów to zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą terenu.
Zabudowa ma tu charakter zoptymalizowanego powierzchniowo kwartału miejskiego funkcjonalnie współpracującego z otoczeniem. Oferuje mieszkańcom atrakcyjne przestrzenie wspólne w postaci przenikających się ze sobą kameralnych zielonych dziedzińców.
Głównym założeniem projektowym było stworzenie architektury prostej i nienachalnej, która mogłaby być tłem dla projektowanej zieleni. Inspiracją było tu osiedle Sady Żoliborskie, które dzięki podobnej filozofii nabrały charakteru ponadczasowego.
Wszystkie bryły są prostokreślne, zawarte w podstawowych bryłach geometrycznych (z jednym wyjątkiem wynikającym z planu MPZP.). Wysokość budynków to cztery kondygnacje. Wyjątkiem jest zachodnia pierzeja 2 Etapu, gdzie na sąsiadującej
działce zabudowa jest wyższa, co wynika z zapisów planu.
Wysokość budynków zróżnicowana została również poprzez odcięcie ostatniej kondygnacji ciągłym pasmem tarasów, co dało efekt wizualnego obniżenia projektowanej zabudowy.
Płaszczyzna elewacji, która posiada swoją tektonikę wynikającą z optymalnego rozplanowania mieszkań została ujęta w prostokreślną ramę utworzoną z balkonów i tarasów ostatniej kondygnacji. W ten tok myślenia wpisuje się także kolorystyka
oraz użyte materiały elewacyjne. Poruszamy się tu w zakresie bieli i odcieni szarości. Tynkowana biel jest zewnętrzną skorupą budynków, natomiast na płaszczyznach wewnętrznych – gdzie jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami – zaproponowana została okładzina z szarych płytek klinkierowych. Ostatnia kondygnacja wyraźnie się odcina przez zastosowanie grafitowego tynku. Stolarkę okienną zamontowano w kolorze szarym.
Biała architektura budynku poprzez kontrast podkreślać ma zieleń zarówno tę na podwórkach, jak i występującą w postaci szpaleru
drzew wzdłuż ulic czy aranżowaną przez samych mieszkańców na balkonach i loggiach.