Tematem projektu jest modernizacja i adaptacja istniejącej poniemieckiej willi przy ul. Pretficza we Wrocławiu na budynek wielorodzinny oraz wybudowanie dodatkowej kubatury mieszkaniowej na tej samej działce.
Ze względu na charakter zabudowy sąsiedniej – stojących w równym rytmie starych willi przy ul. Pretficza, autorzy projektu uznali za zasadne rozwiązanie obu budynków również jako wolnostojących, spiętych ze sobą komunikacyjnie jedynie podziemną kondygnacją garażu. Stara zabudowa przy ul. Pretficza, jak i w najbliższej okolicy, ma charakter wybitnie indywidualny. Uznano zatem, że nowy budynek nie powinien na siłę nawiązywać charakterem do sąsiadów ale posiadać autonomiczną w swoim charakterze architekturę. Forma budynku powinna być prosta, oparta na delikatnych rozwiązaniach formalnych i tym samym nie narzucająca się w otoczeniu o unikalnej wartości.
Istniejąca na terenie działki zieleń stanowi ogromny potencjał pod względem jakości przestrzeni oferowanej przyszłym mieszkańcom. Wjazd do garażu podziemnego pod wznoszonym budynkiem ma charakter maksymalnie nieinwazyjny, aby komunikacja kołowa nie spowodowała konieczności wycinek istniejących na działce drzew. Bryła wznoszonego budynku i jego układ funkcjonalny zostały zakomponowane z wykorzystaniem stojącego na terenie rozłożystego platana. Na terenie działki zaplanowano prywatne przedogródki oraz wspólną przestrzeń spacerową dla mieszkańców obu budynków.
Nowy budynek posiada prostą bryłę zwężającą się na tyłach w miejscu bezpośredniego sąsiedztwa z rosnącym na działce platanem. Prosty szczyt budynku widoczny od ulicy Pretficza ma nie stwarzać architektonicznej konkurencji z eklektyczną architekturą istniejącego budynku B. Wejście do budynku A zlokalizowano w osi elewacji szczytowej.
Mieszkania zaprojektowano według klasycznych reguł rozdzielania reprezentacyjnej strefy dziennej (salon, kuchnia) od tzw. strefy nocnej – sypialnianej i gospodarczej. W budynku nie ma lokali powtarzalnych.
W budynku istniejącym autorzy projektu zachowali jedynie jego ściany zewnętrzne i geometrię jego więźby dachowej. Dzięki temu, przy utrzymaniu architektonicznego charakteru budynku, możliwa będzie elastyczna adaptacja jego wnętrza.
Pomieszczenia techniczne oraz komórki lokatorskie zaprojektowano w części garażu zlokalizowanej pomiędzy budynkami A i B w celu zoptymalizowania długości dojść.
Na terenie parceli zachowana będzie większość drzew, dzięki którym działka posiada unikalny charakter. Istniejąca zieleń zostanie uporządkowana. Wycince ulegnie kilka drzew zlokalizowanych bezpośrednio w miejscu planowanego nowego budynku.
Nowoprojektowany budynek A posiada prosty namiotowy szczyt od strony ulicy. Istotnym elementem kompozycyjnym jest wysunięta pod koronę drzewa kondygnacja parteru zwieńczona obszernym tarasem dostępnym z pierwszego piętra. Zarówno ściany, jak i dach budynku zostaną pokryte ciemnozielonym łupkiem.
Istniejący budynek B zachowuje prawie bez zmian swój historyczny charakter. Jedynymi interwencjami w jego bryłę są: likwidacja bocznych przybudówek, wkomponowanie wejścia głównego w elewację frontową od strony ulicy Pretficza i wbudowanie w jego bryłę ogrodu zimowego.